Dziś obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Aby zachować go w dobry stanie lub pomóc się prawidłowo rozwijać waro zapewnić mu odpowiednie pożywienie, czyli m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe omega3 i omega6 (pochodzące z ryb i orzechów) oraz witaminy z grupy B i witaminę E (z warzyw) a także magnez, lecytyny i węglowodany złożone (najlepiej na bazie produktów razowych i pełnoziarnistych). Fastfoody bogate w tłuszcze nasycone oraz wysokoprzetworzone jedzenie z dużą ilością węglowodanów prostych źle wpływają na proces działania mózgu.
Warto też pamiętać o gimnastyce mózgu. Przydaje się między innymi uczenie się wierszyków i piosenek na pamięć, rozwiązywanie zagadek, tworzenie prac plastycznych, wymyślanie nowych gier planszowych a u dorosłych pielęgnowanie jakiegoś hobby. Nie należy zapominać o aktywności fizycznej i ruchu na wolnym powietrzu. Do tego trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości odpoczynku, w tym snu i o pozytywnych emocjach, które najłatwiej mieć dzięki przekonaniu o sprawczości własnych działań, poczuciu dobrze wykonanej pracy i pozytywnym relacjom z bliskimi i ważnymi dla nas osobami.
Właśnie dlatego zerówka postanowiła wczoraj wspólnie zmusić swoje mózgi do wysiłku a jednocześnie budować dobre relacje ze sobą oparte na wspólnym celu i współpracy. I wymyśliła grę planszową o mózgu. Zaczęła od narady, która skończyła się głosowaniem: „Czy lepiej żeby planszą była sama głowa czy też całe ciało?”. Przewagą trzech głosów wygrała ta druga opcja. Potem wybrano ochotników do odrysowania konturów. Następnie rozpoczęło się wielkie a dokładniej wielkoformatowe malowanie. Po wyschnięciu na planszę nalepiono papierowy kręgosłup oraz mózg z ilustracjami za co odpowiedzialne są jego poszczególne części. Na koniec dzieci dolepiły kółka, które z jednej strony są polami w grze a z drugiej ilustrują drogę impulsów nerwowych do mózgu.
A dziś zerówka zabiera się do testowania.