Pisankowe spotkania

Każdego roku, w tygodniu poprzedzającym Święta Wielkanocne, obywały się w naszym przedszkolu zajęcia z udziałem rodziców, podczas których przygotowywane były ozdoby do wielkanocnych koszyczków – pisanki, zajączki, kurczaki, i inne wytwory nawiązujące do świąt, budzącej się wiosny, odradzającej przyrody. To była jedna z form budowania i pielęgnowania więzi w naszej przedszkolnej społeczności. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały przyjścia rodziców. Dla nich, właśnie obecność kogoś z rodziny nadawała tym zajęciom szczególne znaczenie: zrobić to razem z mamą i tatą! Ich czas był wyłącznie dla dzieci – to tylko pół godziny a jak wiele. Obserwowałam, jak dzieci mocno przeżywały to wydarzenie, zdawało się, że zapominały gdzie są – tak ważne było dla nich z kim są i że  coś z mamą lub tatą RAZEM robią.  Dużo pięknych, dobrych uczuć! Bywało że rodzice świetnie radzili sobie w tych plastyczno-manualnych zabiegach ale było i tak, że to właśnie dzieci były doradcami rodziców jak należy zrobić zajączka, jak najpiękniej ozdobić jajko.

Dlaczego organizujemy takie spotkania?

Jak wiele naszych przedszkolnych działań mają sprzyjać budowaniu relacji.

Przede wszystkim relacji między dziećmi a rodzicami. Pomimo, że czas zajęć (godzina 15.00) jest mało dogodny, to jednak rodzice uczestniczyli w nich licznie. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały rodziców a potem, z wypiekami na policzkach, wspólnie tworzyli koszyczki, kurczaki, zajączki, pisanki… Oczywiście można to wszystko kupić – ale nie o to przecież chodzi. Chodzi o bycie z dziećmi, razem – przygotowywanie się do jakiegoś wydarzenia i wspólne robienie czegoś, z czego można się później cieszyć, jeszcze raz zobaczyć, pokazać innym. Duma i radość: zrobiliśmy to razem!

Drugim powodem jest budowanie relacji między rodzinami – ważne jest poznanie rodziców przedszkolaka, o którym nasze dziecko często opowiada. Przedszkolne dziecięce sympatie mogą być dzięki temu pielęgnowane podczas popołudniowych spotkań poza przedszkolem a  to też może być okazją dla rodziców poznania nowych przyjaciół.

Jeszcze inną wartością takich spotkań jest tworzenie  społeczności dzieci, rodziców i pracowników. Widzimy ile nas jest, jacy jesteśmy i że dobrze nam razem… Zwykle spotkania przedłużają się – w przedszkolnym ogródku dzieci bawią się a rodzice kontynuują rozpoczęte rozmowy.

Nie będziemy w tym roku organizować pisankowych spotkań ale Święta Wielkanocne będą i wiosna też zagości dookoła. I oby  nie zabrakło czasu na domowe pisankowe spotkanie, na bycie razem i wspólne tworzenie Świąt. Ostatnie miesiące pokazały bardzo wyraźnie wielu rodzinom, że przebywanie w tym samym czasie w domu nie oznacza że jesteśmy razem, mamy czas dla siebie i chcemy wspólnie coś robić. To bywa trudne ale przed Świętami, przy dekorowaniu pisanek, pieczeniu mazurków, można spróbować…

Życzę wszystkim Rodzicom, Dzieciom i Współpracownikom zdrowych i radosnych Świąt, byście mogli je Państwo przeżyć zgodnie z Waszymi potrzebami i rodzinnymi zwyczajami.

Anna FLOREK

Dane kontaktowe
©2024 wszystkie prawa zastrzeżone.
Skip to content