Pojęcie ekologia jest bardzo popularne od co najmniej kilkunastu lat. W tym czasie odmieniano je przez różne przypadki. Prawie wszyscy wiążą je z ochroną środowiska, nie zawsze pamiętając, że ekologia jest dziedziną biologii i zajmuje się zależnością między wybranymi gatunkami a środowiskiem oraz między różnymi organizmami żywymi. Takiego właśnie podejścia doświadczają najstarsze przedszkolaki podczas wycieczek do Mediateki, gdzie uczestniczą w serii zajęć „Małe czy duże przyda się naturze”.
Niestety nasze śmieci mogą rzeczywiście znacząco wpływać na środowisko. W internecie można spotkać wiele filmów oraz zdjęć przedstawiających jak nasza planeta powoli zmienia się w ogromny śmietnik. Czasami nie trzeba też daleko szukać. Wystarczy przejść się do pobliskiego parku lub lasu.
Spośród odpadów, które wszyscy wytwarzamy, szczególnie niebezpieczne są elektrośmieci. Dzięki naszej fundacyjnej zbiórce ponad 200 kilogramów takich odpadów udało się oddać do powtórnego przetworzenia! Istnieje jednak jeszcze lepszy sposób radzenia sobie ze śmieciami niż oddawanie ich do punktów selektywnej zbiórki odpadów. Prawdziwy recykling polega na tym, że możemy niepotrzebne rzeczy użyć jeszcze raz. Niekoniecznie w takim celu, do jakiego zostały wymyślone. Pisze o tym Anna Krzeczkowska.
W tym numerze znajdą Państwo również historię Zuzi Horubały – wychowawczyni grupy 3. Pan Adam Dąbrowski rozprawi się z mitem ekologicznej muzyki, a rodzice Stefana zaprezentują wszystkim bezpieczne i ciekawe miejsce do przejażdżek rowerowych dla dzieci. Zaprosimy też Państwa na kolejne szkolenia prowadzone przez nasze Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Życzę przyjemnej lektury
Redaktor naczelny
Marcin Dębiński