Czas dzieciństwa | Przedszkole i Fundacja Anny Florek

Podsumowanie projektu „Przedszkole z tradycjami” w grupie 0

Kącik z przyprawami polskiej kuchni
Kącik z przyprawami polskiej kuchni

W październiku skupiliśmy się na pokazaniu dzieciom polskich tradycji kulinarnych. Przeprowadzono tematy „Jesień”, „Owoce” i „Warzywa”, w czasie których oprócz prezentacji skarbów naszej przyrody wprowadziliśmy na stałe półeczkę przypraw używanych od dawna w kuchni polskiej. Po konsultacji z przedszkolnymi kucharkami wybraliśmy następujące przyprawy: natka pietruszki, koperek, lubczyk, rozmaryn, tymianek, majeranek.

Na początku dzieci używały przypraw świeżych, uprawianych przez nas w doniczkach lub przynoszonych przez rodziców. Oczywiście te świeże przyprawy zostały zakupione podczas wycieczki z dziećmi na pobliskim targu. Potem zamieniliśmy je na przyprawy suszone. Zaszczepiona w tym czasie chęć do przyprawiania sobie posiłków na polski tradycyjny sposób działa nieprzerwanie od kilku miesięcy. W październiku odbyły się też zajęcia integracyjne „Jesienne dekoracje”, które są naszą przedszkolna tradycją. Uczestniczą w nich dzieci wraz ze swoimi rodzinami. Ponadto zachęcaliśmy dzieci do bawienia się w dawne gry podwórkowe w czasie przeznaczonym na przebywanie na wolnym powietrzu. Dzieciom zostały zaproponowane m.in. różne formy berka, „Gąski, gąski do domu”, „1,2,3 Baba Jaga patrzy”, „Murarz”, „Deptany”, „Kółko graniaste”, „Budujemy mosty”. Opowieść październikowego koncertu muzycznego dotyczyła jesiennych zwyczajów związanych z przygotowaniami do zimy (m.in. kiszenia ogórków).

Spotkanie z historią w Muzeum Narodowym
Spotkanie z historią w Muzeum Narodowym

W listopadzie skoncentrowaliśmy się na obchodach Święta Niepodległości. Przeprowadzone zostały zajęcia o „Sławnych Polakach” oraz lekcja „O 3 złych królach”, która wyjaśniała genezę tego święta. Zostały też wprowadzone gry planszowe „Historia Polski” oraz „Przyjazd Paderewskiego” (z projektu Basiowe Gry Planszowe), dzięki którym dzieci jeszcze lepiej mogły poznać naszą historię. Przedszkolaki odwiedziły też Muzeum Narodowe, w którym zapoznały się z malarstwem historycznym Jana Matejki. Dla dzieci starszych odbyły się też zajęcia przygotowane przez Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy o dawnej Warszawie (historia miasta i budowanie modeli kamieniczek warszawskich lub kolumny Zygmunta). Listopadowy koncert muzyczny „O czym szumią mazowieckie wierzby” prezentował utwory Chopina.

W grudniu skupiliśmy się na przygotowaniu do Mikołajek oraz świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją przedszkolną dzieci szykowały dla siebie nawzajem prezenty. W tym roku były to własnoręcznie zrobione pierniczki. W ten sposób udało się nam dołączyć do zajęć tradycję wspólnego pieczenia. Dzieci wykonały też różnego rodzaju zawieszki i same ozdobiły choinkę, która stała w naszej sali. Ponadto wykonały dekoracje sali (łańcuchy podwieszane pod sufitem i wycinaki na szyby w oknach). Dzieci zapoznały się również z ukraińskim tradycjami bożonarodzeniowymi, które od czasów wielkiej Polski Jagiellonów są wciąż żywe w południowo-wschodniej Polsce. Prezentacji dokonała mama Mikołaja. Podczas przedszkolnej Wigilii dzieci zaprezentowały program artystyczny skupiony na historii narodzin Jezusa Chrystusa. Potem wraz z rodzicami i pracownikami przedszkola przełamały się opłatkiem i kolędowały. Na koniec jak co roku odwiedził dzieci Mikołaj i wręczył prezenty. Wysłuchany w grudniu koncert muzyczny „Aniołki z kolędą w kieszeni” pokazywał piękno naszych kolęd. W grudniu zerówka odwiedziła też Ratusz Dzielnicy, zaśpiewała kolędy i złożyła bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia burmistrzowi oraz radnym naszym Bielan.

W styczniu skoncentrowaliśmy się na przygotowaniu do uroczystych obchodów Dnia Babci i Dziadka. Jednak mimo zaplanowania uroczystości na 19 stycznia została ona przełożona na 2 lutego. Oprócz występu artystycznego dzieci zaplanowane były wspólne dawne zabawy z dziadkami i babciami. Ćwiczyliśmy więc grę w kulki, kapsle, serso i inne, w które babcie i dziadkowie bawili się w dzieciństwie. W związku z obchodami 155 rocznicy powstania styczniowego zerówka odwiedziła pamiątkowy kamień (wycieczka początkowo planowana na listopad). Oglądaliśmy też przestawienie na podstawie wierszy Jana Brzechwy. Wycieczka ta była rozwinięciem tematu „Kultura i Sztuka”, który przybliżył dzieciom polską kulturę i sztukę. Graliśmy też w grę „Historia Kultury i Sztuki”, która przestawia najważniejsze epoki, dzieła i twórców w Polsce. Tworzyliśmy również drzewa genealogiczne rodzin dzieci.

Tradycyjny bal karnawałowy
Tradycyjny bal karnawałowy

W lutym tradycyjnie odbył się bal karnawałowy. W tym roku pod tematem „Krakowiaczek jeden, czyli polskie stroje ludowe”. W tym miesiącu rozpoczęliśmy też naukę tańca ludowego Krakowiaka. Oczywiście znajomość kroków przydała się nam w czasie balu. Tańczyliśmy zarówno do melodii tradycyjnych (śpiewów góralskich, kujawiaków, mazurków) jak i współczesnych utworów dziecięcych. Tańcom towarzyszyły zabawy z dawnych lat. Odwiedziliśmy też Muzeum Archeologiczne, w którym dzieci zapoznały się z prahistorią naszego regionu. Lutowy koncert muzyczny inspirowany był legendami krakowskimi.

Polska sztuka ludowa na wyciągnięcie ręki w Muzeum Etnograficznym
Polska sztuka ludowa na wyciągnięcie ręki w Muzeum Etnograficznym

W marcu odwiedziliśmy muzeum etnograficzne, gdzie zobaczyliśmy stroje ludowe oraz słuchaliśmy dźwięków dawnych ludowych instrumentów. W tym miesiącu powstała również Wielka Księga Regionu. W związku z odbywającymi się w lutym Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi odwiedził nas trener biathlonu z pobliskiej szkoły sportowej. W tym miesiącu zrealizowaliśmy „Królowie”, w którym wiedzę historyczną prezentowaliśmy dzięki polskim banknotom. Na koniec miesiąca zaplanowane zostały „Pisankowe Spotkania”, czyli świąteczne spotkanie integracyjne z rodzicami. Odbyły się one jednak po ostatecznym terminie składania sprawozdań konkursowych.

Ponadto został w sali dodany kącik patriotyczny. Dostosowaliśmy też repertuar bajek prezentowanych podczas „Kina Bambina”, czyli cotygodniowych pokazów bajek. Dzięki udziałowi w programie zwiększyła się liczba wyświetlanych bajek polskiej produkcji (m.in. „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Pomysłowy Dobromir”, „Wędrówki Pyzy”, „Zaczarowany ołówek”). Pielęgnowana była też tradycja obchodów urodzin dzieci w przedszkolu oraz śpiewania „Sto lat” i składania życzeń przez dzieci pracownikom przedszkola świętującym urodziny lub imieniny.

Projekt zakończył się przyznaniem Społecznemu Przedszkolu Integracyjnemu Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA certyfikatu „Przedszkole z tradycjami”.Certyfikat przedszkola z tradycjamiOpracował: Marcin Dębiński

Dane kontaktowe
©2024 wszystkie prawa zastrzeżone.
Wyszukaj frazę
Skip to content